לדעת יותר על טיפולים מתקדמים תוך הבנה מעמיקה של מורכבות נפש האדם...
טיפולים מתקדמים תוך הבנה מעמיקה של מורכבות נפש האדם
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:

מרכז דוקטור אילן טל

יצירת קשר
חיפוש באתר

שיטות טיפול מתקדמות

Hebrew
תאריך: 14/12/2014 15:08   

אנו מצויים בעידן המאופיין בשיפור, שכלול והתקדמות בלתי פוסקת. הקדמה היא חלק אינטגרלי מחיינו כאשר אנו מתוודעים יום יום לחידושים נוספים בתחום הביולוגיה, הטכנולוגיה, הכימיה ועוד.

גם על עולם הפסיכולוגיה הקידמה אינה פוסחת והוא מתחדש ומתרחב בסוגי טיפולים מתקדמים וחדשניים המסייעים בהתמודדות עם מצוקות וקשיים רגשיים שונים.

התקדמות בעולם הטיפול הפסיכולוגי נובעת משינויים רבים שחלו במהלך השנים על עולם האקדמיה, עולם הטכנולוגיה ועולם המדע בכלל.

כך למשל, התפתחותו של החקר המדעי הביא להתפתחותן של תיאוריות למידה שונות, המבוססות על מחקר מדעי ניסויי, תיאוריות אלו הן הבסיס לטיפולים מתקדמים כמו הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי.

הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי (CBT) הינו טיפול קצר מועד, אורכו נע בין 5 ל-18 מפגשים, ממוקד קושי. הטיפול נשען על ההבנה כי אנו מאמצים התנהגויות מסוימות לאור ניסיונות העבר שלנו.

כך גם, אנו מפתחים תפיסות ואמונות המשפיעות על אופן התנהגותנו, כך למשל אנשים הסובלים מחרדה לא פעם מפחים דפוס חשיבה קטסטרופלי במסגרתו אם ינהגו ברכב, יכנסו למעלית או לחילופין למקום הומה אדם, הם עלולים לחוות התקף לב או שמשהו נורא אחר יקרה.

דפוסי חשיבה אלו נוטים לחוזר על עצמם ובעיקר לגרום להתנהגות של הימנעות, אשר בתורה מגבירה את המצוקה ובסופו של דבר אינה מקלה על החרדה. טיפול CBT  מתמקד בשינוי דפוסי החשיבה וההתנהגות על מנת להתמודד עם החרדה. 

לא רק התפתחות של עולם המדע היא זו שאפשרה את התקדמותו של עולם הטיפול הפסיכולוגי. למעשה, עצם החשיפה של העולם המערבי בו נבנה והתפתח הטיפול הפסיכולוגי הקלאסי לתרבויות זרות העניק אפשרות לשלב שיטות טיפול מגישות שונות, כמו למשל טיפול מיינדפולנס.

טיפול מיינדפולנס, הינו טיפול השואב את עקרונותיו מתיאוריית הזן ומחכת המזרח הרחוק. טיפול זה מבוסס על הקלה על מצוקות רגשיות באמצעות אימוץ מבט בלתי ביקורתי על עצמינו כפי שמקובל רבות בעולם המערבי.

במסגרת הטיפול, לומד המטופל להתבונן על חייו, התנהגותו, רגשותיו ומעשיו ללא שיפוט. הטיפול מומלץ לאנשים המתמודדים עם דימוי עצמי נמוך, קשיים ביחסים בין אישים ועוד.

טיפולים פסיכולוגים מתקדמים אחרים במרכז ד"ר טל מתבססים על הקשר שבין הגוף לבין הנפש.

קשר אשר מוכח יותר ויותר בשנים האחרונות ובעיקרו מתייחס לעובדה שהדרך בה אנו מרגישים וחושבים משפיעה במידה רבה על המערכת החיסונית שלנו ועל תפקוד הגוף, כך למשל תחושת דיכאון עלולה להביא לתחושת עייפות, חולשה וחולי של ממש.

באופן דומה, מחקרים רבים מעידים כי אנשים אשר הצליחו להתגבר על מחלות גופניות הם אנשים בעלי חוסן נפשי חזק יותר.

המחקר הבלתי פוסק אודות מוח האדם ואודות הקשר שבין ההתנהגות המוחית לבין תמונת הרגש של האדם הולידו שיטות טיפול פסיכולוגיות רבות, בינהין ניתן למצוא את שיטת הביופידבק
טיפול ביופידבק (משוב ביולוגי) הינו טיפול קצר מועד, ממוקד בעיה המבוסס על הקשר בין הגוף לבין הנפש.

מצוקות רבות באות לידי ביטוי במדדים פיזיולוגיים כמו לחץ דם גבוה, הזעה, העלאת מתח השרירים ועוד.

בטיפול ביופידבק מחובר המטופל לחיישנים המודדים את התסמינים הפיזיולוגיים שלו בעוד המטופל לומד כיצד לשלוט בהם ובכך להקל גם על המצוקה הרגשית שחווה, בין אם היא באה לידי ביטוי בחרדה, חלץ נפשי, מתח ועוד.

יש לך שאלות לגבי טיפולים מתקדמים? פנה אל ד"ר אילן טל על ידי לחיצה כאן!