ד"ר אילן טל מסביר על שיטות מתקדמות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז אצל ילדים ומבוגרים...
שיטות מתקדמות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:

מרכז דוקטור אילן טל

יצירת קשר
חיפוש באתר

שיטות טיפול בהפרעות קשב וריכוז

Hebrew
תאריך: 16/03/2015 15:03   

קשב וריכוז הן יכולות קוגניטיביות בסיסיות המשתנות מאדם לאדם, ונוטות להשתנות אצל אותו אדם במצבים שונים.

רמת הקשב נשענת על יכולות נוירולוגיות שאינה תמיד מתפקדת באופן אופטימלי. יחד עם זאת היא גם מושפעת מתנאים פנימיים, סביבתיים ומוטיבציוניים.

הפרעת קשב וריכוז קשורה לליקוי נוירולוגי ומושפעת מאד ממצב נפשי. לא מדובר במחלה מוגדרת, ואפיון ההפרעה נעשה באמצעות אוסף של סימפטומים בשלושה תחומים מרכזיים:

  • ליקויים ביכולת הקשב: קשיים במיקוד תשומת הלב, חוסר יכולת להישאר בריכוז לאורך זמן, הסחת דעת גבוהה, קושי בארגון ותכנון לטווח הארוך ועוד.
  • פעילות יתר: חוסר מנוחה, היפר-אקטיביות, קופצנות.
  • אימפולסיביות: קשיים בוויסות דחפים וביכולת לשליטה עצמית.

בניגוד לאדם "רגיל" המסוגל להתאים את רמות הקשב לסוג הפעילות המבוצעת, אנשים עם הפרעות קשב וריכוז מתקשים לעשות זאת, וחווים פעלתנות יתר או חלימה בהקיץ שמקשה על תפקודם.

יחד עם האימפולסיביות והליקויים ביכולת תכנון מתעורר קושי לתפקד באופן מתואם לסביבה.

ההפרעה שכיחה בעולם המערבי. אחת ההשערות לשכיחות מתייחסת למנגנון בו שימוש בטכנולוגיה מגביר את כמות האינפורמציה המתקבלת בכל רגע נתון, כך נוצר עומס על מערכות העיבוד הקוגניטיבית במוח המתבטא בין השאר בסימנים של הפרעת קשב וריכוז.

בנוסף, אורח החיים המודרני המעודד הישגיות ורווי במשימות שונות שיש לעמוד בהן, הן כילדים והן כמבוגרים מחייבים להפגין רמות גבוהות של ריכוז ועל כן ליקויים בתחום זה צפויים להביא לקשיים תפקודים ורגשיים המגבירים את הצורך באבחון וטיפול בהפרעה.

מקור ההפרעה

ד"ר אילן טל מסביר כי הפרעות קשב וריכוז קשורות לממצאים נוירולוגיים באונה הקדמית של המוח, שעדיין אינם מובנים במלואם.

ידוע כי אזור זה מסייע ביכולת לחשיבה מורכבת הכוללת בין היתר תכנון והוצאה לפועל של מטלות מורכבות ויכולת לוויסות עצמי המאפשר להגיב בצורה מתואמת לסביבה.

השינויים באונה הקדמית קשורים לשיבושים בהפרשת חומר כימי במוח בשם דופמין. טיפול תרופתי בהפרעה מווסת פעילות של חומר זה.

אבחון

למרות הקשר הנוירולוגי של ההפרעה אין מדדים פיזיולוגים היכולים לזהות את קיומה. איתור הבעיה נעשה באמצעות עריכת אבחון קליני מעמיק שנערך בידי רופא נוירולוג או פסיכיאטר.

ניתן לאבחן את הבעיה רק לאחר איתור מגוון של סימפטומים, וכאשר יש קשיים בתפקוד הלימודי, תעסוקתי או חברתי הפוגעים בילד או במבוגר.

נהוג להבדיל בין הפרעת קשב וריכוז עם מרכיבים השייכים לקטגוריית פעילות היתר וההיפראקטיביות (ADHD), לבין ההסתמנות השנייה, כאשר אין סימפטומים הקשורים לקטגוריה זו (ADD).

הבעיה נחשבת לליקוי התפתחותי ועל כן תנאי לאבחונה הוא הופעת סימנים ראשונים לפני גיל 12. נמצא כי מבוגרים שאובחנו עם ההפרעה מתארים את ילדותם באופן התואם דיאגנוזה של ילדים הסובלים מההפרעה.

בקרב ילדים שיעור הבנים המאובחנים עולה על שיעור הבנות, כאשר בבגרות אין הבדל סטטיסטי בין המינים. משערים כי בנות מבטאות פחות תסמינים של היפראקטיביות הנוטים להיות מוחצנים. התסמינים הקשורים בקשב פנימיים ולא מפריעים לסביבה ועל כן קשים יותר לאבחון.

ליקויים בקשב אינם מאפיינים הפרעות קשב וריכוז בלבד ושכיחים גם במצבים של חרדה ודיכאון, לכן מומלץ לעבור אבחון אצל פסיכיאטר מומחה שיכול לתת אבחנה מדויקת ולהמליץ על הטיפול האפקטיבי ביותר.

טיפול בהפרעת קשב וריכוז

הפסיכיאטר או הנוירולוג המאבחנים הם אלו שגם יכולים להמליץ על הטיפול המתאים, בהתאם לחומרת הקושי, גיל המטופל ורצונו.

הטיפול היעיל ביותר להפרעה הוא טיפול תרופתי, המסייע ב-80% מהמקרים. רבים חוששים מטיפול זה, בעיקר בשל תופעות לוואי והתלות לאורך זמן בתרופה.

התרופה שלעצמה אינה בעלת פוטנציאל התמכרות גבוה, אך כמו בכל התרופות עלולות להיות תופעות לוואי, שהמרכזיות הן אובדן תאבון וקשיים בהירדמות.

מבחינת שיקולי תועלת, הפגיעה התפקודית הנגרמת כתוצאה מהבעיה עלולה לפעמים להיות בעלת השלכות פסיכולוגיות חמורות בהרבה מההשלכות האפשריות במתן של טיפול תרופתי המשפר את הסימפטומים של ההפרעה באופן מידי.

טיפול נוסף שנמצא יעיל הוא טיפול באמצעות נוירופידבק. מדובר בטיפול באמצעות משחק המנטר את גלי המוח ומשפר את יכולות הקשב. תוצאות הטיפול נשמרות לאורך זמן, אך מדובר בטיפול ארוך טווח הדורש מחויבות ארוכה.

אנשים עם הפרעות קשב נעזרים רבות בטיפול פסיכולוגי מותאם ואינם חייבים תרופות. בטיפול מתאים, הם לומדים להתמודד היטב עם הקשיים ולומדים לקשיים שהם חווים לא להשפיע לרעה על הביטחון העצמי.

הטיפולים בהפרעות קשב וריכוז אינם מהווים "פתרון קסם". בנוסף יש צורך ללמוד כישורים ומיומנויות ארגון ולימוד, אולם אלו נרכשים ביתר קלות עם הטיפול הנוירולוגי המתאים, אך יכולים להיעשות גם על ידי טיפול עם פסיכולוג מומחה בעל ניסיון בתחום.

הפרעות קשב וריכוז שאינן מטופלות אינן משפיעות על יכולות הישגיות בלבד כמו התאמה לעבודה או הצלחה בלימודים, אלה גם בעלות השפעה על התחום הרגשי.

חוסר ההתאמה החברתית וההישגית יכולים לגרום לתסכול, פגיעה במוטיבציה, פגיעה בדימוי העצמי, ודחייה חברתית שנגרמת עקב ליקויים ברכישת מיומנויות חברתיות.

במידה ומתגלים סימני מצוקה רגשיים מומלץ לשלב בטיפול בהפרעות קשב טיפול פסיכולוגי הממוקד לקשיים הנלווים להפרעה.

ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור